Jak na odzimování bazénů?

3. 11. 2023 | Jaroslav Hruška

Dnes se podíváme, kdy a jak provádět odzimování bazénu a připravit tak bazén na novou sezonu.

Kdy odzimovat?

Odzimování bazénů se obvykle provádí na jaře, a to ve chvíli, kdy minimální noční teploty neklesají pod bod mrazu a teplota vody v bazénu se pohybuje okolo 10 až 15° Celsia. U zakrytých bazénů je ideální provést odzimování zhruba na konci března, u bazénů nezastřešených pak zhruba v polovině dubna. Pamatujte, že jakmile je voda v bazénu příliš teplá, rychleji se v ní tvoří nežádoucí mikroorganismy. Jak konkrétně při odzimování bazénu postupovat? Navedeme vás krok za krokem.

bazén

1. Čištění bazénu

Máte-li venkovní bazén přikrytý plachtou, odčerpejte z ní nejprve vodu a pak ji z bazénu sundejte. V případě zastřešených bazénů nemusíte dělat nic. Poté vyčistěte stěny bazénu od usazenin za pomoci speciálních čistících prostředků k tomu určených, houbičky, kartáče a hadru. Stěny opláchněte nebo otřete. Vylovte z bazénu případné nečistoty síťkou. Dno vyčistěte bazénovým vysavačem.

 

2. Připojení filtrace

Poté připojte bazénovou filtraci. Zkontrolujte všechna těsnění a jejich případná poškození. Je-li vše v pořádku, nechte filtraci běžet alespoň několik hodin, než se poprvé vykoupete. Pamatujte na to, že filtrování vody je velmi důležité. Filtrace by měla každý den běžet alespoň šest hodin.

 

3. Dopuštění vody do bazénu

Pokud jste provedli zazimování bazénu správně, máte bazén nyní poloprázdný a není v něm dostatek vody na koupání. Začněte tedy s dopouštěním vody. Je třeba, aby voda dosahovala nejméně do 1/2 výšky okna skimmeru. V ideálním případě použijte vodu z vodovodu. Použijete-li vodu ze studny, musíte počítat s tím, že vás bude státe více sil a peněz ji upravit na požadovanou kvalitu. Voda ze studny navíc bývá velmi tvrdá.

 

4. Úprava vody v bazénu
 

Kontrola pH

Napouštíte-li vodu ze studny, použijte jako první přípravky, které upraví tvrdost vody. Pokud máte vodu z vodovodního řádu, můžete rovnou přejít k měření a úpravě pH. Hodnota pH v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 –7,2. Pokud je pH nižší, musíte přidat přípravek pro jeho zvýšení. Pokud je pH vyšší, budete potřebovat přípravek pro jeho snížení. Správné dávkování najdete vždy na obalech výrobků, držte se ho.

Více v článku Jak zvýšit či snížit pH v bazénu

odzimování bazénu

Kontrola tvrdosti vody

Příliš tvrdá voda v bazénu představuje ideální prostředí pro řasy, viry a bakterie a může také poškodit zařízení bazénu. Pokud se bojíte, že máte v bazénu tvrdou vodu, raději proveďte měření. K měření tvrdosti vody můžete použít kapičkový tester nebo speciální testovací proužky. Pokud se ukáže, že je voda příliš tvrdá, použijte stabilizátor tvrdosti vody.

Více také v článku Jak pečovat o vodu v bazénu?

 

Dezinfekce

Nyní je třeba změřit, kolik je v bazénu chlóru a případně chlór do bazénu doplnit. Obsah chlóru by neměl být nižší než 0,3 mg/l, pokud je doporučujeme použít pomalu rozpustné tablety a umístit je do plovoucího dávkovače.

Více také v článku Jak snížit chlór v bazénu?

 

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů