Venkovní bazén se stává již téměř standardem našich rodinných domů i chat. Alespoň menší nadzemní bazén pro děti má na zahradě snad každá rodina. Výjimkou už nejsou ani vnitřní bazény v domech. Častou otázkou, v závěsu po starostech s čištěním, bývá, jak udržet teplotu a ohřát vodu v bazénu.
Co se dozvíte?
- Využití slunce k ohřevu vody v bazénu
- Elektrický ohřev vody v bazénu
- Variabilní bazénový výměník tepla
- Efektivní tepelné čerpadlo
- Za jak dlouho se ohřeje voda v bazénu?
Využití slunce k ohřevu vody v bazénu
Solární ohřev je ekologickou variantou získávání energie, která vám pomůže udržovat příjemnou teplotu vody v bazénu. K ohřevu vody budete potřebovat solární ohřívač - plošný solární panel, nebo kruhový systém tzv. pyramidu.
Montáž solárního ohřevu i jeho instalace je jednoduchá a zabere vám pár minut. Připojení se doporučuje za filtraci a umístění na přímé slunce. Plošné panely postavte do závětří. Výhodou solárního ohřevu je nižší cena a mobilita systému. Nevýhodou je pomalejší ohřev a zejména závislost na slunečním záření.
Solární pomocníci
Dalšími variantami využití slunce jsou solární plachty. Bazén zakryjete plachtou bublinkami dovnitř. Plachta kromě samotného ohřevu vody zabrání i ochlazování vody během zamračeného počasí a noci, navíc chrání bazén před nečistotami a odpařováním bazénové chemie. Obdobnou funkci zastanou také různé formy zastřešení bazénu.
Výhody:
- nízké náklady na pořízení
- jednoduchá instalace
- snadná manipulace
Nevýhody:
- závislost na slunečním záření
- opotřebení materiálu UV zářením
Napojení do elektrické sítě
Použití elektrických ohřevů se osvědčí zejména pro ohřátí vody ve vířivce a menších bazénech. Jedná se však o finančně nákladnější variantu, proto jsou elektrické ohřevy využívány při nemožnosti jiného způsobu. K připojení do sítě je nutné přizvat odborníka - elektrikáře.
Pokud plánujete třeba ohřev vody v novém domově, je dobré si spočítat, kolik by vás ohřev stál. Můžete se poradit se sousedem, nebo přímo zavolat a zeptat se na to přímo dodavatelů. Nejlepší dodavatele elektřiny jsem za vás už vybratli!
Výhody:
- nízké pořizovací náklady
- snadná instalace
- možnost regulace teploty
Nevýhody:
- vyšší provozní náklady
- komplikovanost napojení
Variabilní bazénový výměník tepla
Výměník tepla napojíte na domácí tepelné čerpadlo, na plynový kotel i na solární kolektory. Zkrátka využijete stávající systém. Připojení je poměrně jednoduché, náročnější je příprava topné soustavy u plynového kotle. Výměníky se vyrábí ve dvou základních provedeních: trubkové a deskové. Deskové výměníky bývají v poměru ke své velikosti výkonnější.
Výhody:
- nízká pořizovací cena
- vysoký výkon
- možnost regulace teploty
Nevýhody:
- ztráta tepla na vedení teplé vody
- nutnost přívodu teplé vody
- komplikovanější napojení u plynového kotle
Efektivní tepelné čerpadlo
Oblíbeným a hojně používaným řešením ohřevu vody v bazénu je tepelné čerpadlo voda/vzduch. Čerpadlo využívá jako zdroj energie pro ohřev vody teplotu okolního prostředí - vzduchu. Teplo pro váš bazén čerpadlo vyrobí prakticky zadarmo až z 80 %. U zbylých 20 % počítejte s náklady napájení z elektrické sítě. Jedná se proto o velmi efektivní a levný způsob ohřevu.
Vliv na ohřev má tedy teplota okolního vzduchu a platí, že účinné je tepelné čerpadlo již od 7 °C, vyšší výkony očekávejte od 15 °C. Koupací sezónu ve venkovním bazénu si můžete prodloužit až o několik měsíců za velmi nízké náklady.
Díky kvalitnímu výměníku z titanu jsou tepelná čerpadla vhodná k ohřevu nejen sladké vody, ale také vody slané.
Výhody:
- vysoká efektivita
- nízké provozní náklady
- nenáročné na prostor
- jednoduchá instalace
Nevýhody:
- vysoké pořizovací náklady
- nutnost připojení k elektrické síti
- závislost na okolní teplotě
Pokud nepatříte mezi otužilce, koupání ve studeném bazénu si pravděpodobně dvakrát neužíváte. Co s tím? Pořídit si zastřešení nebo tepelné čerpadlo? V následujícím článku vám prozradíme, jak je možné vodu v bazénu udržet teplou i za jak dlouho se voda v bazénu ohřeje bez zastřešení bazénu, se zastřešením nebo při použití tepelného čerpadla.
Nezastřešený versus zastřešený bazén
Je-li váš bazén bez zastřešení, máte v něm určitě vodu chladnější než vaši sousedé, kteří si zastřešení pořídili. Nejvíce tepla voda v bazénu ztrácí v noci, kdy bývá nejchladněji. Pokud nemáte bazén zastřešený, může po několika chladnějších nocích teplota vody v bazénu klesnout až o 10 °C.
Oproti tomu kvalitní zastřešení udržuje v bazénu stálou teplotu vody. Zastřešení také vytváří skleníkový efekt. Vzduch pod zastřešením se ohřívá a následně dochází i k ohřevu vody. Pokud je venku opravdu teplo a svítí slunce, dokáže zastřešení vodu ohřát až o několik stupňů.
Nemáte-li v bazénu dodatečný ohřev, musíte na začátku koupací sezóny počítat s tím, že v nezastřešeném bazénu se na přijatelnou koupací teplotu vody dostanete asi o měsíc později, než kdybyste bazén zastřešený měli.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolí a dodává ho vodě v bazénu. Celý proces funguje i při velmi nízkých teplotách, tepelné čerpadlo pouze není tak účinné. Platí, že 1 m3 vody potřebuje 1,16 kWh energie na ohřátí o 1° C za 1 hodinu.
Pokud tedy chcete vědět, kolik spotřebujete energie na ohřev vody ve svém bazénu, musíte znát objem bazénu a vědět, o kolik stupňů chcete vodu zahřát. I tak bude váš výpočet přibližný. Stále totiž záleží i na tom, zda vodu zahřívá i slunce či na tom, zda máte zastřešený bazén či nikoliv (a tedy k jak velkým tepelným ztrátám dochází). Kdo chce mít vodu zahřátou rychleji, musí si pořídit výkonnější tepelné čerpadlo.
Další možnosti ohřevu vody v bazénu
Možností jak ohřát vodu v bazénu je samozřejmě více. Pořídit si můžete také solární kolektor pro bazény, případně solární plachtu nebo se můžete spolehnout na elektroohřev.