Jak projasnit vodu v bazénu? A jak tomu předcházet?

14. 7. 2022 | Zdeněk Kubica

Léto je v plném proudu, nastal čas dovolených a s tím také souvisí doba koupání. Kdo by se nechtěl v letní parní dny osvěžit v průzračné vodě venkovního bazénu! Jak ale připravit bazén na sezónu a udržet v něm vodu neustále čistou? Podívejte se na následující článek, který vám zodpoví veškeré otázky, které si pokládá každý majitel bazénu.

Léto je v plném proudu, nastal čas dovolených a s tím také souvisí doba koupání. Kdo by se nechtěl v letní parní dny osvěžit v průzračné vodě venkovního bazénu! Jak ale připravit bazén na sezónu a udržet v něm vodu neustále čistou? Podívejte se na následující článek, který vám zodpoví veškeré otázky, které si pokládá každý majitel bazénu.

bazén voda

Proč se nám zakalila voda v bazénu?

Trápí vás zakalená či bílá voda v bazénu nebo snad i nepříjemný zápach? Pokud přijdete k bazénu se zakalenou nebo mléčně zabarvenou vodou, nezoufejte. Takovouto vodu nemusíte ihned vylívat, pokusíme se vám poradit, jak ji vyčistit a obnovit tak její průzračnost.

Důvodů zakalení může být hned několik. Nejčastější příčinou zákalu vody v bazénu je nesprávná pH hodnota vody. Tu můžeme jednoduše změřit testerem bazénové vody. Ideální hodnota se pohybuje v rozmezí 6,8 – 7,6.  Pokud naměříte vyšší hodnotu, znamená to, že ve vašem bazénu je voda silně zásaditá, a vy tak objevíte ten hlavní důvod, proč je voda zakalená až dokonce bílá. Více v článku Jak zvýšit či snížit pH v bazénu

Druhým častým důvodem je pak nedostatečně fungující písková filtrace, což může být způsobeno nedostatkem písku, krátkým filtračním časem nebo zanesením či stářím filtračního systému. Pískovou filtraci je tak důležité kontrolovat ideálně každé 4 týdny.

Další příčinou může být také nízká koncentrace vodní dezinfekce, jako je například chlor či aktivní kyslík. Pokud dezinfekci vody nepoužíváte, voda se rychleji kazí, čímž vzniká ideální prostředí pro řasy, bakterie a další mikroorganismy. I tvrdost vody může značně ovlivnit čistotu bazénu. Můžeme ji také změřit pomocí testeru a ovlivnit ji buď napouštěním vody jiné, či různými stabilizátory tvrdosti, které předcházejí usazování vodního kamene na stěnách bazénu, a tím tak i dalšímu znečišťování.

Do vody se však během léta mohou dostat i organické části, například listy či květy, které je potřeba pravidelně vybírat, aby se v bazénu nezačaly rozkládat. Nezapomínejte také, že se v létě velmi často potíráme opalovacím krémem, který pak „spláchneme“ právě v bazénu. I to je možnou příčinou zakalené vody.

dívka v čisté vodě v bazénu

Jak vodu rychle vyčistit a projasnit vodu v bazénu?

Jak jsme již výše psali, hodnota pH ve vodě hraje významnou roli. Je důležitá zejména pro správnou funkci dezinfekčních přípravků nezbytných pro nezávadnou a průzračnou vodu. Dle potřeby ji však můžeme regulovat použitím přípravků pH plus či pH mínus. Kromě prostředků, které regulují pH vody, můžeme používat i přípravky vhodné ke zvýšení alkality ve vodě, a to zejména v době, kde pH vody neustále kolísá. Tyto přípravky nám ji pomohou ustálit. Optimalizují také účinky dalších prostředků, které používáme k ošetření bazénové vody. Pokud se nám však ve vodě již objevily řasy a různé bakterie, stačí do bazénu přilít aktivní chlór, který je brzy zahubí. Ideálně také každý den sbírejte nečistoty, které během dne do bazénu napadaly.

 

Hlavní je prevence!

Během horkého léta, kdy bazén využíváme téměř každý den, je vhodné do vody pravidelně a preventivně přidávat i vločkovací přípravky, které vysráží zákal do tzv. vloček, které již zachytí filtry, případně se usadí na dně bazénu a my je pak můžeme vysát ponorným vysavačem. Dávejte si však pozor! Pokud se mléčná voda objeví až po nasypání vločkovače, znamená to, že jste jej do vody dali příliš. Pokud se vločkovač nemá na co navázat, způsobuje totiž znečištění. Ani v tomto případě však nemusíte propadat panice. Stačí, když vodu uměle znečistíte a přípravek na sebe ihned začne navazovat částečky nečistot.

Pravidelně také používejte testery a kontrolujte pH a tvrdost vody v bazénu. Nezapomínejte ani na filtrování vody a filtrační zařízení pravidelně čistěte. Přilévat můžete i speciální rozjasňovače vody, které působí i jako dobré preventivní opatření. Pokud budete dodržovat těchto několik pravidel, vaše voda bude vždy čistá a průzračná. Víte, jak se to říká… „Bez práce, nejsou koláče.“

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů