Jak upravit vodu ze studny v bazénu?

13. 2. 2023 | Jaroslav Hruška

Opět přichází teplé počasí a s ním i koupací sezóna. Pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří si mohou sluníčko a bazén užívat na vlastní zahradě, budete určitě přemýšlet nad tím, jak váš bazén letos napustíte vodou.

Máte na zahradě studnu? Jestliže ano, tak se zřejmě těšíte na to, až si svůj bazén napustíte právě vodou z vlastní studny a ušetříte i nějaké ty peníze.

Odpadnou vám přece starosti s městskou vodou nebo cisternou a vy si spokojeně v duchu tleskáte. Ale moment – není všechno zlato, co se třpytí. Pojďme se společně podívat na to, co to v konečném důsledku znamená koupat se ve vodě ze studny, co pro to musíme udělat a jaké jsou výhody i nevýhody.

 

Čistota na prvním místě

Před samotným napouštěním bazénu se ujistěte, že je čistý. Nebojte se zapojit své ruce a kartáče k tomu, abyste váš bazén zbavili usazenin, v nichž se drží bakterie.

voda studna

Výhody studniční vody

A teď už zpět k vaší studně. Jaké jsou výhody?

  • Finanční úspora – čím větší máte bazén, tím výhodnější pro vás bude použití právě studniční vody.
  • Nemusíte řešit potíže při napouštění vody z vodovodního řádu – často se stane, že sousedé napouštějí bazény ve stejném období a ohrozí se tím dodávka vody do domácností.
  • Voda je vždy čerstvá.

 

Nevýhody studniční vody 

A co nevýhody? Těch bude bohužel více. Ale všechny jsou řešitelné.

  • Je studená – většinou se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů celsia.
  • Nevhodné pH – nejčastěji se pohybuje v rozmezí 5,5 do 7,5, ale může být i nižší nebo vyšší. Správná hodnota pH ve vašem bazénu by ale měla být 6,9 až 7,2. Čtěte náš článek Jak zvýšit či snížit pH v bazénu
  • Vysoká tvrdost vody = bílá voda, usazeniny. Více v článku Jak pečovat o vodu v bazénu?
  • Vyšší koncentrace železa a manganu = rezavě hnědé a černé sraženiny, voda není průzračná.

studna na zahradě a voda do bazénu

Jak vodu ze studny upravit?

  • Zkontrolujte pH pomocí testeru a v případě potřeby aplikujte chlor šok nebo chlorový granulát. K dostání je také bezchlorová chemie. 
  • Pokud voda do pár hodin po chlor šoku zezelená nebo zhnědne, znamená to vyšší koncentraci železa a manganu, přidejte tedy přípravek na snížení koncentrace těchto prvků. Tyto přípravky se nazývají odstraňovače kovů. 
  • Po pár dnech nezapomeňte opět zkontrolovat pH + nově koncentraci chloru v bazénu. Během používání bazénu také udržujte vodu pomocí speciálních multifunkčních tablet. 
  • Pokud chcete mít průzračnou a lesklou vodu v bazénu, zkuste také vločkovač nebo další přípravky k tomu určené. 

Ve vašem oblíbeném obchodě naleznete velké množství přípravků na udržení vašeho bazénu. Pokud máte malé dítě, buďte opravdu pečliví při výběru. Špatné hodnoty studniční vody ve vašem bazéně totiž mají za následek množení bakterií. 

 

Tip na závěr

Zakupte si kompletní testovací sadu na bazénovou vodu. Testovacími proužky změříte i 6 hodnot zároveň a nemusíte stav vody odhadovat podle barvy nebo usazenin. Stojí od 150 kč a ušetří vám peníze za koupi zbytečné chemie, kterou zrovna nebudete potřebovat.

Proč zastřešení od nás

Kalkulace zastřešení online

Vyplňte online formulář a zjistěte ihned a ZDARMA cenu zastřešení na Váš email.

Kalkulace zdarma

Zavolejte nám!

Poradíme vám s výběrem zastřešení pro váš bazén. Nebojte se nás zeptat na cokoli, co vás zajímá.

Volejte specialistu na zastřešení

+420 515 157 005

 

Znáte nás z časopisů