Jestliže se řekne léto, neodmyslitelně k tomu patří i voda a koupání. Obzvláště v období letních prázdnin můžete vidět přeplněná veřejná koupaliště a mnoho lidí u rybníků. Nemáte-li však rádi davy a mnoho cizích lidí, můžete si pořídit i vlastní bazén. Ale jaké jsou skutečné náklady na provoz? To se dozvíte níže.
Pořizovací náklady dle druhů bazénu
- Nadzemní - všechny nadzemní bazény jsou upevněny celou svojí plochou na povrchu. Obvykle jsou to nafukovací či skládací plastové bazény s cenovkou od 500 do 10 000 Kč
- Zapuštěný - jsou zapuštěny do země. Cenově vychází od 40 000 Kč výše.
- Vnitřní bazén - jestliže máte přebytečných několik set tisíc, můžete si také pořídit vnitřní bazén, který budete mít přímo v domě.
Kromě pořizovací ceny bazénu, kterou znáte, musíte zvážit i vedlejší náklady, které nezbytně souvisí s provozem a údržbou bazénu.
Jak se o bazén postarat a kolik jeho provoz stojí?
- Velikost bazénu - mezi největší faktor ovlivňují cenu patří velikost bazénu. Všeobecně platí, čím větší bazén je, tím větší provozní náklady vás čekají. První výdaj, který vás čeká po pořízení bazénu je napuštění vody. Průměrná spotřeba vody se v současné době pohybuje kolem 100 Kč za kubík (1 000 litrů). V této ceně je započítáno vodné, stočné, ale také DPH. V každém okrese je cena odlišná, takže přesný výpočet záleží na lokalitě, kde bydlíte. Bazén se napouští vždy 1 / rok.
- Voda - abyste napustili bazén, máte více možností. Buď využijete obecní vodovod, tedy běžná voda, která vám teče z kohoutku, mezi jejíž přednosti patří hygienické ošetření, ale zároveň také vhodná tvrdost vody. Využít také můžete vlastní studnu, přičemž již tvrdost vody musíte hlídat. V poslední řadě se jedná o klasickou dešťovou vodu, která bývá velice nevhodná.
- Plovák - do každého bazénu budete potřebovat plovák, který se bude pohybovat na hladině vody. Umisťují se do něj různé bazénové chemie, které ošetřují vodu. Jejich hodnota se pohybuje od 100 - 300 Kč.
- Bazénová chemie - aby byla voda k dispozici pro koupání, potřebujete přípravky, které budou sloužit k ošetření vody. Jak již bylo řečeno, u tabletových přípravků budete potřebovat plovák, do kterého se přípravky umisťují. Počet tablet se vkládá podle příbalového letáků, většinou se však přihlíží na teplotu vody. Budete však také potřebovat odměrku, do které naberete vodu, abyste otestovali její dané hodnoty. Potřebujete zajistit optimální tvrdost vody a pH a zakoupit vhodnou dezinfekci. Pravidelně také musíte ošetřovat vodu v bazénu, aby se v ní netvořily řasy. Jestliže třeba odjedete na delší dobu na dovolenou, je vhodnější, aby se o bazén někdo staral. Sezónně tak můžete za přípravky do vody utratit průměrně 3 000 Kč, což je docela vysoká částka na fakt, že v případě venkovního nezapuštěného bazénu, se doba koupání pohybuje přibližně v rozmezí 2,5 měsíce.
- Plachta - nemáte-li k dispozici zastřešení, můžete pro zachycení nečistot v bazénu použít plachtu, která ochrání bazén před listím a hrubými nečistotami. Cena je od 100 Kč výše.
- Ohřev vody - bazény se většinou napouští na jaře, kdy začíná být teplejší počasí, aby se voda mohla zahřát. Můžete si však také pořídit ohřev vody, ať už se jedná o elektro ohřev, solární panely nebo třeba tepelná čerpadla. Zde se cena odvíjí od délce ohřevu za den a zvolené technologii ohřevu.
- Zastřešení bazénu - chcete ušetřit za bazénovou chemii, ohřev vody a čas při čistění? Pořidte si zastřešení, ceny začínají v akci na 47 000 Kč.