V dnešním článku se zaměříme na slanou vodu v bazénu a vše, co to obnáší.
Jaký je rozdíl mezi bazénem se sladkou a slanou vodou?
Tím nejdůležitějším rozdílem mezi bazénem se sladkou a slanou vodou je, že sladká voda vyžaduje odlišný způsob údržby, která hlavně spočívá v přidávání správného množství chemického chloru. Ten bohužel může být dráždivý pro osoby s kožními problémy. Péče o bazén se slanou vodou také nemusí být zcela přírodní. Záleží na tom, jestli máte vnitřní nebo venkovní bazén. Celkově ale platí, že údržba bazénu se slanou vodou je šetrnější k přírodnímu prostředí.
Jak správně přejít na bazén se slanou vodu? Co všechno budete k tomu potřebovat?
Pokud jste se rozhodli, že přejdete na bazén se slanou vodou, tak budete potřebovat tzv. salinizační jednotku (solinátor). Ta bude zásobovat vodu v bazénu tím správným množstvím soli tzn. 4 až 6 kg na každých 1000 litrů.
Umístění bazénu je také důležité. V případě vnitřního bazénu je situace jednodušší. U venkovního bazénu se to mírně komplikuje, protože pod vlivem slunečního záření dochází k chemické reakci, které se říká elektrolýza. Tento proces spočívá v tom, že se sloučenina rozkládá na jednodušší prvky. V tomto konkrétním případě se ze soli odštěpuje chlor – závisí na typu soli. Následně pod vlivem tepla tento chlor postupně z vody vyprchává. Klíčové tedy je, aby hodnoty volného chloru v bazénu byly v rozmezí 0,3 – 0,6 mg/l nebo 6,8 -7,4 pH. Pro jednodušší údržbu se doporučuje jednou ročně používat tzv. stabilizátor chloru. V případě kolísání těchto optimálních hodnot chloru, použijte dle potřeby přípravky chlor mínus nebo plus.
V případě jakéhokoliv bazénu platí vždy pravidlo, že musí mít technologickou šachtu nebo jinou metodu filtrace vody. Pro bazén se slanou vodou již bude ale potřeba, aby průměr napojovacího potrubí dosahoval 5 až 6,3 cm a minimální průtok vody měl 6m3/h.
Důležitá je také alkalita v bazénu, což je podíl bazických látek ve vodě. Na základě bazických látek se určuje, jestli je voda spíše kyselá nebo zásaditá a udržuje stabilitu pH v bazénu. Alkalitu měříme za pomocí testeru a správné hodnoty by měly být v rozmezí 80–120mg/l.
Tvrdá voda také může výrazně ovlivnit kvalitu slané vody. Optimální hodnotou tvrdostí vody je 17 °N.
Než přejdete na bazén se slanou vodou, tak si nejdřív všechny kovová zábradlí a žebříčky, vyměňte za plastová nebo titanová. Tímto se vyhnete případným problémům s korozí bazénového příslušenství. Koroze se také týká samotného bazénu, pokud má plechové stěny, a proto slanou vodu doporučujeme pro kompozitní, keramické a sklolaminátové bazény.
Jak se správně vyhnout řasám?
Samozřejmě platí obecné pravidlo, že pokud budou hodnoty pH vody v bazénu optimální, tak by vše mělo být v pořádku. Lepší je ale provádět pravidelnou kontrolu, alespoň jednou za čtrnáct dní. Pokud se vám ale stane, že dno bude mazlavé a voda zapáchat, tak použijte chlor a algicidní přípravek, abyste se vyhnuli případným řasám. Po tomto ošetření bude nutné nechat běžet filtr, aby se pH vody stabilizovalo.
Jaká je finanční náročnost?
Počáteční investice je bohužel větší, a to kolem 20 000 až 30 000 Kč. O konečné částce rozhoduje i samotný typ soli, který vyberete např. mořskou nebo kamennou. Za nejčistší formu soli se považuje chlorid sodný. Všelijaké jodidy a fluoridy se spíše nedoporučuje. Samotná salinizační jednotka stojí od 4 000 do 6 000 Kč.
Závěrem
Vstupní investice bude tedy daleko dražší než v případě obyčejného bazénu, ale vše by se vám mělo vrátit maximálně do 5 let. Slaná voda je výrazně šetrnější k životnímu prostředí a k citlivé pokožce, ba dokonce na ni působí antisepticky.