V dnešním video návodu si ukážeme, jak postupovat, když chcete, aby zastřešení vydrželo, co nejdéle. Ve videu si ukážeme, jak manipulovat se zastřešením, jak jej správně otevírat a zavírat, jak odmetat sníh a další zajímavosti.
Tip: nechce se vám o zastřešení starat? Objednete si nás na servis, údržbu i mytí
Jak pečovat o bazénové zastřešení?
Příjemné osvěžení ve vlastním bazénu a soukromí zahrady je radost, kterou si je potřeba pořádně hýčkat. Obzvláště, můžete-li si díky zastřešení bazénu prodloužit koupání i o několik měsíců. Jak na údržbu bazénového zastřešení, aby vám bezchybně sloužilo nejen celé léto, vám dnes odpovíme.
Zastřešení bazénu může skvěle vypadat i fungovat desítky let
Chce to jen krapet péče a důkladného ošetření. Bezkolejnicové, jednokolejnicové, dvoukolejnicové, i atypické bazénové zastřešení vyniká snadnou údržbou.
A ta je vždycky vítaná. Elegantní průhledné výplně zastřešení znečištěné prachem, dešťovými kapkami či zbytky listí, trávy, bláta či písku snadno odstraníte obyčejným proudem nejlépe vlažné vody. Je-li znečištění větší, stačí použít mýdlovou vodu, vyhnout byste se raději měli drsným kartáčům či drsným pastám a přípravkům, které by mohly materiál zastřešení poškrábat a znehodnotit. Stejně tak k čištění nepoužívejte přípravky s benzolem, acetonem, benzínem či čistícím práškem. Pro očistu nízkého bazénového zastřešení je nejlépe zvolit čas, kdy nejsou výplně rozpálené od sluníčka. Zapomenout byste neměli ani na kolejnice bazénového zastřešení. Na ty stačí použít smetáček či proud vody.
Jak tedy na čištění krok za krokem?
-
Vyberte si k údržbě bazénového zastřešení okamžik, kdy nebudou výplně příliš vyhřáté od sluníčka – čištění by vám šlo ztuha
-
Na lehce znečištěné výplně zastřešení použijte obyčejný proud nejlépe vlažné vody
-
Pokud je zastřešení znečištěno více, použijte vodu mýdlovou
-
V žádném případě nikdy zastřešení nečistěte drsnými kartáči, čistícím pískem či abrazivními pastami – došlo by k nenávratnému poškození poškrábáním
-
Nepoužívejte ani benzín, aceton či benzol
-
Pozornost věnujte i kolejnicím, které musí být také v dobré kondici, aby zastřešení skvěle fungovalo. Z kolejnic metličkou vymeťte nečistoty – listí, kamínky, písek, či větvičky. Použít můžete i proud vody či ruční vysavač.
Co používat k čištění desek zastřešení?
Polykarbonátové desky můžete čistit dvěma způsoby, vždy záleží na tom, jak moc jsou znečištěné. Možnosti čištění desek jsou následující:
- proud vody (hadice s vodou z vodovodního řádu)
- měkká houba namočená ve vodě a saponátu nebo v mýdlové vodě (případně měkký hadr)
Tip pro vás: Dejte pozor, aby v houbičce nebo na hadru, kterým desky čistíte, nebyly žádné drobné nečistoty nebo písek.
Co nepoužívat k čištění?
K čištění jsou naopak zcela nevhodné kartáče, ostré předměty, gumové stěrky. Vhodný není ani parní čistič, který může poškodit těsnění. Stejně tak může k poškození dojít při použití vysokotlakého čističe („vapky“).
Vyhýbat se musíte se veškerým abrazivním čistícím prostředkům. Polykarbonát je totiž vysoce náchylný na poškrábání, jedná se totiž o plast. Nepoužívejte ani chemické čističe obsahujících například benzol, benzín, aceton. Polykarbonátové desky by mohly zežloutnout, změknout nebo by se na nich mohly vytvořit trhliny.
Postup čištění desek krok za krokem
1. Počkejte si, až nebude svítit slunce. Pusťte se do práce v den, kdy bude spíše zataženo. Čistit rozpálené polykarbonátové desky se nedoporučuje.
2. Nejprve zkuste desky opláchnout proudem vody. Pokud je to jen trochu možní, nepoužívejte vodu ze studny, a to z toho důvodu, že může obsahovat minerály. Na polykarbonátu pak mohou po zaschnutí vody vzniknout nepěkné skvrny.
3. Je-li deska po opláchnutí stále špinavá, vezměte si mokrý hadřík nebo houbičku. Houbičku nebo hadřík můžete namočit do mýdlové vody nebo do jaru.
4. Otírejte desky jemnými rovnými pohyby. Krouživé pohyby nejsou k mytí polykarbonátu vhodné.
5. Desky opět opláchněte čistou vodu.
6. Nezapomeňte polykarbonátové desky vyčistit z obou stran.