Čím dál více lidí hledá v parných letních měsících osvěžení v bazénu. V popularitě dnes právem vedou bazény zakopané v zemi díky své velikosti, snadné údržbě a značnému prodloužení koupací sezóny, protože voda pak pomaleji chladne. Při stavbě zapuštěného bazénu se každý setká s otázkou zastřešení a právě na to se v tomto článku podíváme blíže.
Proč zastřešit bazén?
Hlavní výhodou zastřešeného bazénu je dobrá izolace. Voda je přes celou sezónu teplejší, nevychládá v noci ani po pár chladnějších dnech. Samotná koupací sezóna se pod střechou prodlouží až o dva měsíce, voda při hezkém počasí vydrží příjemná od května do září.
Zastřešit bazén se vyplatí i kvůli čistotě vody. Do bazénu už vám nikdy nebude padat listí, nemusí vás trápit déšť a vyhnete se přílišnému používání chemie. Navíc se nemusíte bát pádu vašich dětí nebo domácích mazlíčků do bazénu.
Střechu oceníte i při snadnějším zazimování, a když se chcete koupat pod širým nebem, jednoduše ji můžete odsunout. Zastřešení bazénu nabízí mnoho výhod a je v dnešní době už standardem. Při zastřešování můžete postupovat trojím způsobem:
Zastřešení bazénu svépomocí
Pro každého šikovného kutila je výzvou zastřešit si bazén sám. Na první pohled vypadá zastřešení svépomocí jednoduše. V současné době seženete na trhu mnoho bazénových zastřešení ve formě stavebnice po deseti až dvaceti kusech s návodem. Tuto stavebnici si doma pouze složíte.
Zdatnější kutilové mohou zkusit vyrobit zastřešení úplně sami, zvláště pokud už mají za sebou stavbu bazénu. Pak je největší překážkou materiál, který doporučuji koupit u firmy specializující se na bazénové zastřešení. Originální alternativou je pak například dřevěná střecha.
Výhody
+ Nízká cena
+ Bazén na míru
+ Osobní dohled na kvalitu
Nevýhody
- Obtížnost
- Náročnost na materiál a nástroje
- Časová náročnost
Zastřešení bazénu pomocí specializované firmy
Většina lidí dává přednost objednání bazénu u spolehlivé firmy, kdy zastřešení přivezou dělníci, kteří vám ho postaví rovnou na bazén. Nemusíte tak udělat sami vůbec nic a celé provedení se stihne za méně než jeden den.
Výhody
+ Snadnost
+ Nenáročnost
+ Rychlost
+ Profesionalita
Nevýhody
- Kvalita v závislosti na firmě
- Vyšší cena
- Dohled nad dělníky
- Výběr z omezené nabídky zastřešení
Koupě zastřešení v bazaru
Poslední alternativa je koupě použitého zastřešení, které si buď postavíte sami, nebo můžete zavolat na pomoc firmu. Vzhledem k nevýhodám raději doporučujeme nákup zastřešení ve výprodeji.
Výhody
+ Nízká cena
Nevýhody
- Nejistá kvalita
- Nejistý stav zastřešení
Vidíte tedy, že každý způsob zastřešení bazénu má svá pro a proti a je pouze na individuálním rozhodnutí, který nakonec zvolíte.
Zastřešení bazénu stavebnice aneb udělej si sám
Velmi oblíbeným typem bazénových krytin je tzv. stavebnice. Jedná se o systém složený z více menších částí, které lze složit nebo rozložit podle vašich potřeb. Kostra stavebnice je vyrobena ze speciálně ošetřeného hliníku vyplněného polykarbonátovými dutinkovými deskami s UV filtrem a izolační gumou po stranách. Jednotlivé segmenty zastřešení jsou umístěny do kolejnic s kolečkovými ložisky, které se instalují podél stěn bazénu a umožňují tak posun celého systému.
Varianty stavebnicového zastřešení se liší výškou, velikostí a tvarem krycí konstrukce. Standardně najdete tento typ krytin v obloukovém či hranolovém provedení složeném ze dvou částí o rozměrech 5x3 m. U větších bazénů, které vyžadující vícedílnou konstrukci, je třeba zohlednit také nosnost zastřešení, proto se obvykle zhotovují na míru. Zvolit si můžete i počet vstupů do bazénu nebo variantu s jednou či dvěma výklopnými bočními stěnami.
Stavebnicové zastřešení umožňuje instalaci kliky či zámku, takže můžete klidně relaxovat a nechat své děti a domácí mazlíčky bez obav pobíhat v okolí bazénu.
Nevýhodou řešení je to, že si zastřešení musíte realizovat sami, což v případě malých zkušeností přináší rizika ke špatné přípravě podkladu, upevnění zastřešení a samotné instalace, která může v případě nedodržení postupů přinést řadu problémů do budoucnosti nebo i poškození bazénu a mechanismu zastřešení.
Jak vyrobit zastřešení bazénu
Zastřešení bazénu vám nejen prodlouží dobu, kdy můžete bazén používat, ale také vám usnadní jeho údržbu. Jak tu každodenní, která se týká odstraňování napadaných nečistot a hmyzu, tak i tu dlouhodobější týkající se úpravy vody i údržby samotného bazénu. Při zastřešení máte několik možností. Buď si můžete nechat bazén zastřešit tzv. na klíč, pořídit si zastřešovací stavebnici (tedy díly, které jsou již připravené a vy je jen seskládáte a nebo se pustit do zastřešení svépomocí. My se dnes zaměříme na tu poslední možnost
Typ zastřešení
Nejprve se musíte rozhodnout jakému typu zastřešení dáte přednost. Obojí má samozřejmě svá pro a proti. První možností je čistě zastřešení bazénu jako takového, druhou variantou je de-facto výstavba krytého bazénu. Při první variantě ušetříte, materiál, peníze, čas i práci, v druhém případě sice získáte téměř celoroční možnost využití bazénu a posezení, ale přijdete o koupání pod volným nebem, případně pod hvězdami.
Co budete k zastřešení potřebovat
- Hliníkovou konstrukci do oblouku
- Hliníkové pojezdové profily
- Aretace
- Eloxovaná hliníková kolejnice
- Těsnění
- Spojovací materiál
- Nářadí
- Alespoň jednoho pomocníka
Postup výroby zastřešení
- Pokud není bazén na zpevněné ploše, musíte jej upravit a zpevnit (např. beton)
- Na zem vedle bazénu přivrtejte kolejnice (jejich počet závisí na počtu ‘’oblouků’’, které budete mít nad bazénem.
- Do nosných obloukových konstrukcí (profilů) připevněte polykarbonátové desky
- Na nejširší z nich připevněte i zadní stěnu, na nejužší z nich i dveře (ideálně dvoukřídlé)
- Nalepte či přišroubujte těsnění
- Uložte oblouky do kolejnic
- Zkontrolujte zda do sebe přesně zapadají a upevněte a utěsněte všechny mezery
Tipy
- Desky by měly být seřízlé pod úhlem, aby doléhaly k profilu co největší plochou
- Vše přesně naměřte a nechte si nařezat už od prodejce, ať ‘’jen skládáte’’